Komu zwłaszcza polecana jest metoda brainspotting?
Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie Dla kogo.

Ile sesji zwykle trwa leczenie metodą brainspotting?
Jeszcze jakiś czas temu odpowiedziałbym, że praca metodą Brainspotting to praca, która jest szybsza i czasem mogą wystarczyć 3-4 sesje. Czym więcej pracuję Brainspottingiem tym częściej widzę, że to zbyt optymistyczne podejście. W przypadku leczenia traumy nie nastawiałbym się na mniej niż kilkanaście sesji. Oczywiście pierwsza poprawa potrafi nastąpić szybko (dla części osób nawet po pierwszej czy drugiej sesji) ale żeby efekty terapii się utrzymywały z moich doświadczeń wynika, że potrzeba więcej czasu.

Mój terapeuta nie słyszał wcześniej o metodzie Brainspotting – jak to możliwe?

Metoda Brainspotting jest w Polsce stosunkowo wciąż mało znana. Pierwsze szkolenia z tej metody pojawiły się w 2018 roku. Nic dziwnego, że Twój terapeuta nie zna tej metody. Sam mimo, że dużo czytam z różnych nurtów psychoterapii i terapii traumy natrafiłem na brainspotting później niż na takie terapie jak SE, NARM, TRE czy EMDR.

Czy w trakcie sesji brainspotting rozmawia się z terapeutą czy sesja odbywa się w ciszy?

Nie ma tu jednej odpowiedzi. Sam podchodzę do tego elastycznie. Ilość rozmowy na sesji zależy od tego czy jest to pierwsza czy kolejna sesja, na ile pacjent potrzebuje rozmowy, w jakim poziomie aktywizacji jest pacjent, od intensywności przeżyć. W przypadku pracy z traumą koniecznie sprawdź z praktykiem brainspotting czy jest również psychotraumatologiem, tak żeby pracować w bezpiecznych warunkach (trauma to według mnie zbyt poważny temat, żeby pracować z nią bez odpowiedniego przeszkolenia, gdybym sam nie był psychotraumatologiem to bym takiej pracy się nie podjął).

Na ile naukowo jest to sprawdzona metoda?
Z racji tego, że brainspotting został wynaleziony stosunkowo niedawno – w 2003 roku (w świecie badań naukowych 20 lat to naprawdę niedużo!) wciąż jest to metoda badana przez psychologów klinicznych. W świecie ekspertów ds. leczenia traumy bardzo pozytywnie na temat brainspottingu odnosi się Bessel van der Kolk, autor dość popularnej w Polsce pozycji „Strach ucieleśniony”. W Polsce z pozytywnymi efektami korzystają z tej metody psychotraumatolodzy związani ze szkołą somatic experiencing.

Poniżej lista kilku przykładowych badań z ostatnich lat, wskazujących skuteczność brainspottingu.

Psychotherapeutic techniques for distressing memories: A comparative study of EMDR, Brainspotting, and Body Scan Meditation.
Fabio D’Antoni, et al. International Journal of Environment Research and Public Health.(2022).

Spot the Anger: Reducing Anger and Irritability with Brainspotting
Sara Hathaway Fletcher, Brandman University Proquest Dissertation Publishing, (2020).

Brainspotting- The Efficacy of a New Therapy Approach for PTSD in Comparison to EMDR
Anja Hildebrand, David Grand, & Mark Stemmler, Mediterranean Journal of Clinical Psychology (2017)