Komu zwłaszcza polecana jest metoda brainspotting?
Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie Dla kogo.
Ile sesji zwykle trwa leczenie metodą brainspotting?
Większość pacjentów odczuwa dużą zmianę i poprawę już po pojedynczej sesji. Jeśli ktoś decyduje się na serię spotkań zwykle ogranicza się ona do 3-4 sesji (dla porównania metoda EMDR zwykle wymaga 6-10 spotkań z terapeutą).
Mój terapeuta nie słyszał wcześniej o metodzie Brainspotting – jak to możliwe?
Metoda Brainspotting jest w Polsce stosunkowo wciąż mało znana. Pierwsze szkolenia z tej metody pojawiły się w 2018 roku. Nic dziwnego, że Twój terapeuta nie zna tej metody. Sam mimo, że dużo czytam z różnych nurtów psychoterapii i terapii traumy natrafiłem na brainspotting później niż na takie terapie jak SE, NARM, TRE czy EMDR.
Czy w trakcie sesji brainspotting rozmawia się z terapeutą czy sesja odbywa się w ciszy?
Nie ma tu jednej odpowiedzi. Sam podchodzę do tego elastycznie. Ilość rozmowy na sesji zależy od tego czy jest to pierwsza czy kolejna sesja, na ile pacjent potrzebuje rozmowy, w jakim poziomie aktywizacji jest pacjent, od intensywności przeżyć. W przypadku pracy z traumą koniecznie sprawdź z praktykiem brainspotting czy jest również psychotraumatologiem, tak żeby pracować w bezpiecznych warunkach (trauma to według mnie zbyt poważny temat, żeby pracować z nią bez odpowiedniego przeszkolenia, gdybym sam nie był psychotraumatologiem to bym takiej pracy się nie podjął).
Na ile naukowo jest to sprawdzona metoda?
Z racji tego, że brainspotting został wynaleziony stosunkowo niedawno – w 2003 roku (w świecie badań naukowych 20 lat to naprawdę niedużo!) wciąż jest to metoda badana przez psychologów klinicznych. W świecie ekspertów ds. leczenia traumy bardzo pozytywnie na temat brainspottingu odnosi się Bessel van der Kolk, autor dość popularnej w Polsce pozycji „Strach ucieleśniony”. W Polsce z pozytywnymi efektami korzystają z tej metody psychotraumatolodzy związani ze szkołą somatic experiencing.
Poniżej lista kilku przykładowych badań z ostatnich lat, wskazujących skuteczność brainspottingu.
Psychotherapeutic techniques for distressing memories: A comparative study of EMDR, Brainspotting, and Body Scan Meditation.
Fabio D’Antoni, et al. International Journal of Environment Research and Public Health.(2022).
Spot the Anger: Reducing Anger and Irritability with Brainspotting
Sara Hathaway Fletcher, Brandman University Proquest Dissertation Publishing, (2020).
Brainspotting- The Efficacy of a New Therapy Approach for PTSD in Comparison to EMDR
Anja Hildebrand, David Grand, & Mark Stemmler, Mediterranean Journal of Clinical Psychology (2017)