Jako specjalista w dziedzinie psychoterapii, rozumiem jak ważne jest znalezienie metody leczenia opartej na solidnych podstawach naukowych. Dlatego też chciałbym przedstawić Brainspotting – terapię wspieraną przez bieżące badania, oferującą konkretne narzędzia do pracy z traumą.

Brainspotting to podejście terapeutyczne, które pozwala na lokalizowanie punktów w polu widzenia pacjenta, które mogą być związane z traumą. Dzięki precyzyjnemu skupieniu się na tych punktach, możliwe jest procesowanie i uwalnianie emocjonalnych blokad, co zostało potwierdzone w praktyce klinicznej.

Zachęcam do zapoznania się z dostępnymi publikacjami naukowymi na temat Brainspottingu, które mogą rzucić więcej światła na skuteczność i mechanizmy tej metody. Jako terapeuta z doświadczeniem w pracy z traumą, jestem tutaj, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wspierać Cię w tym procesie odpowiadając na każdą wątpliwość.

W Polsce mamy już ponad 100 przeszkolonych praktyków Brainspotting. Zazwyczaj są to osoby, które na co dzień zajmują się leczeniem traumy wykorzystując też inne polecane metody jak EMDR, NARM, Somatic Experiencing czy Integral Somatic Psychology.

Jeżeli szukasz sprawdzonej metody pracy z traumą, zapraszam do kontaktu, abyśmy mogli wspólnie ustalić, czy Brainspotting jest odpowiedni dla Ciebie

Co wyróżnia Brainspotting od tzw. terapii „mówionej”?

Tzw. terapia „mówiona” głównie skupia się na pracy z korą nową. W korze nowej zawarte są nasze wszystkie refleksje, racjonalność, logika. Problem w tym, że różnego rodzaju trudne doświadczenia (nie tylko traumy) zapisują się również w części limbicznej oraz w pniu mózgu. Brainspotting tym się różni od terapii mówionej, że potrafi skuteczniej dotrzeć do wszystkich obszarów mózgu.

Brainspotting to stosunkowo nowa metoda (sprowadzona do Polski w 2018 roku) dlatego proszę przeczytaj o Podstawach naukowych Brainspottingu, aby się przekonać o tym, że to metoda stworzona w środowisku terapeutycznym i stosowana przez psychoterapeutów i psychotraumatologów (jeśli zaczynasz terapię z praktykiem Brainspotting koniecznie dopytaj czy ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, a najlepiej czy dodatkowo jest psychotraumatologiem).

Warto podkreślić, że brainspotting to bezpieczna metoda terapeutyczna, która pozwala klientom i terapeutom wspólnie pracować nad przekształceniem trudnych emocji w siłę i zdrowie emocjonalne.

Jeśli szukasz skutecznego narzędzia do poprawy swojego samopoczucia i zrozumienia siebie lepiej, brainspotting może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Twórcą metody jest David Grand, który z wykształcenie jest psychoterapeutą: psychoanalitykiem, licencjonowanym pracownikiem społecznym, wcześniej pracował również jako terapeuta EMDR.

Zaciekawiło Cię to? Poczytaj więcej o:

Historii metody brainspotting

Podstawach naukowych

Dla kogo jest metoda brainspotting?

Czym się różni brainspotting od EMDR?

Lub od razu umów się na pojedynczą sesję